Tematy konferencji:
Modlitwa wstawiennicza - ks. Ermanno Barucco OCD, profesor Papieskiego Wydziału Teologicznego Teresianum,
Modlitwa wstawiennicza grzesznika - ks. Paul Brendan Murray OP, z Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu,
Jak modlić się muzyką i śpiewem - ks. prałat Marco Frisina, kompozytor i rektor bazyliki Św. Cecylii,
Przyjmowanie i odprawianie pielgrzymów - kard. Angelo Comastri, emerytowany archiprezbiter Bazyliki św. Piotra w Watykanie
Modlitwa w sztuce -David Lopeza Ribesa, artysta
Modlitwa ludowa -ks. Daniel Cuesta Gómez SJ, z Duszpasterstwa Młodzieży i Uniwersytetu w Santiago de Compostela.
„Sanktuarium: dom modlitwy. W drodze do Jubileuszu 2025” to tytuł II Międzynarodowego spotkania dla rektorów i kustoszy sanktuariów, które odbyło się w Watykanie. Inicjatywa, przygotowująca cały Rok Święty 2025, jest organizowana przez Dykasterię ds. Ewangelizacji, której pro-prefektem jest abp prałat Rino Fisichella.
W ostatnim dniu obrad abp Rino Fisichella wygłosi przemówienie na temat: „Sanktuarium w obliczu Jubileuszu Nadziei”. Przypomniał, że poprzednie odbyło się w 2018 roku nt. „Sanktuarium miejscem ewangelizacji”. Postawił pytanie, jak zostały wprowadzone w życie wskazania z tamtego spotkania.
„Ważne jest, abyśmy się jednoczyli, bo sanktuaria są szczególnym miejscem ewangelizacji. I muszę powiedzieć, że odkąd papież Franciszek powierzył tej Dykasterii odpowiedzialność za sanktuaria, dynamika ta rozwija się coraz bardziej. Spotkania te są dla nas ważne – podkreślił Fisichella, ponieważ pozwalają nam bezpośrednio spotkać się z menadżerami międzynarodowych sanktuariów i dzięki temu mieć nie tylko realistyczną, konkretną wizję tego, czym jest życie w sanktuariach, ale przede zaproponować wszystkim refleksję, aby zapewnić jednolitą opiekę duszpasterską”.
Przypomnijmy, że papież Franciszek, przygotowując się do Jubileuszu 2025, pragnął, aby rok 2024 był rokiem całkowicie poświęconym modlitwie. Sanktuarium jest prawdziwym miejscem, w którym ludzie się modlą na różne sposoby. Przypomniał o tym podczas audiencji dla uczestników konferencji.
W Konferencji wzięło udział około 600 uczestników z całego świata, reprezentowanych przez 43 kraje, którzy uczestniczyli w dziewięciu sesjach roboczych. Po Włoszech, kraju najbardziej obecnym na spotkaniu (285 uczestników), było 78 rektorów i kustoszy sanktuariów z Filipin, 45 z Francji i 31 z Brazylii. Do Rzymu przybyli też przedstawiciele m.in. Wietnamu, Senegalu, Madagaskaru, Ugandy, Haiti, Ekwadoru, Korei Południowej, Chile, Burundi i Argentyny. Po Europie, z 380 uczestnikami, drugim kontynentem z największą frekwencją (100) była Azja.