Wytyczne i uwagi praktyczne dla ekip prowadzących rekolekcje kerygmatyczne w Diecezji Płockiej
Przygotowanie do rekolekcji:
1. Miesiąc przed rekolekcjami ksiądz odpowiedzialny za ekipę umawia się na spotkanie z proboszczem parafii w celu omówienia szczegółów rekolekcji. W rozmowie powinny być ujęte następujące elementy:
a) Modlitwa za rekolekcje – ksiądz proboszcz wraz z parafianami w ramach przygotowania się do przeżycia rekolekcji podejmują modlitwę w ich intencji.
b) Forma – należy ustalić z proboszczem, czy spotkania rekolekcyjne będą się odbywały w ramach Mszy Świętej, czy poza nią. Dobrym rozwiązaniem jest rozpoczęcie Eucharystią (bez homilii) a po niej nabożeństwo rekolekcyjne.
c) Zapoznać księdza proboszcza z zadaniami, jakie podejmuje ekipa podczas rekolekcji (świadectwa, prowadzenie modlitwy, scenki itd.)
d) Informacja o rekolekcjach – bardzo ważnym elementem w przygotowaniu rekolekcji jest dobra informacja o nich. Chodzi o to, aby informacja o rekolekcjach dotarła do jak największej liczby parafian. Dlatego proboszcz powinien zatroszczyć się o przygotowanie plakatów, ulotek oraz zamieszczenie informacji o rekolekcjach w internecie, czy też w lokalnych mediach. Jeśli jest taka potrzeba to ekipa może pomóc księdzu proboszczowi w przygotowaniu plakatów i ulotek.
e) Zaprosić lokalne wspólnoty do współudziału i współtworzenia rekolekcji – np. można poprosić lokalne wspólnoty do współtworzenia scenek ewangelizacyjnych.
f) Zorientować się, jakimi możliwościami technicznymi dysponuje parafia (ekran i projektor multimedialny itd.)
g) Zaproponować konkretną formę ewangelizacji (po domach, uliczną, np. droga światła)
2. Po dokonaniu ustaleń z proboszczem kolejnym krokiem w przygotowaniu rekolekcji jest spotkanie ekipy, w którym powinny zawierać się następujące elementy:
a) Modlitwa (za rekolekcje i ekipę)
b) Ustalenie zadań i funkcji na poszczególne dni rekolekcji – chodzi o to, aby każdy wiedział za co danego dnia rekolekcji jest odpowiedzialny (kto mówi świadectwo, kto prowadzi uwielbienie, kto gra w jakich scenkach itd.)
c) Ustalenie dynamik – ważnym elementem rekolekcji są dynamiki, które dają ludziom możliwość aktywnego uczestnictwa, podjęcia decyzji, zajęcia stanowiska na bieżąco wobec wygłoszonej prawdy ewangelicznej.
d) Scenki ewangelizacyjne – urozmaicają głoszenie kerygmatu, obrazują treść danego nauczania.
e) Prowadzenie modlitwy – chodzi o modlitwę spontaniczną, uwielbienia, dziękczynienia, prośby. Dobrze jeżeli treść modlitwy koresponduje z treścią nauczania z danego dnia.
f) Świadectwa – jest to jeden z najmocniejszych elementów rekolekcji. Świadectwo powinno być radosne, krótkie, skoncentrowane na Jezusie. Powinno trwać nie dłużej niż 4 min. Najlepiej, gdy głoszący ma to świadectwo spisane na kartce (3/4 trzyczwarte strony A4).
g) Multimedia - w głoszeniu można korzystać z różnych filmików, plików muzycznych itd.
h) Gadżety – ważne jest, aby uczestnicy wychodząc z rekolekcji otrzymywali jakiś drobiazg, który pozwoli im zapamiętać najważniejszą prawdę orędzia ewangelicznego ogłoszonego w danym dniu (list od Boga, tekst modlitwy wyznania Jezusa Panem) ważne, aby te gadżety były dobrej jakości, profesjonalnie przygotowane.
3. Bezpośrednie zaproszenie na rekolekcje
W niedzielę poprzedzającą rekolekcje osoby z ekipy przyjeżdżają do parafii, aby w ramach ogłoszeń zaprosić do udziału w rekolekcjach i dać świadectwo osobistego spotkania z Panem Bogiem.
Przebieg rekolekcji:
1. Treścią rekolekcji jest kerygmat na który składają się następujące prawdy:Miłość Boża,grzech,zbawienie w Jezusie, wiara, nawrócenie, Jezus jedyny Pan, Duch Święty, wspólnota. Wszystkie te prawdy muszą wybrzmieć na rekolekcjach.
2. Inne ważne elementy rekolekcji: modlitwa uwielbienia , świadectwo , dynamiki, czyli zaproszenie do decyzji, oprawa muzyczna, scenki , gadżety
3. Zaproszenie do wspólnoty:
a) Owocem rekolekcji kerygmatycznych powinno być zaproszenie ludzi do konkretnych małych wspólnot kościelnych istniejących w parafii, które są miejscem wiary i duchowego wzrostu. Można zorganizować np. parafialny dzień wspólnoty.
b) Jeśli nie ma takich wspólnot proboszcz zobowiązuje się, że po rekolekcjach zatroszczy się o ich powstanie i formację. W tym celu proboszcz współpracuje z duszpasterzami wspólnot i ruchów katolickich istniejących w Diecezji
REKOLEKCJE, KTÓRE NIE UWZGLĘDNIAJĄ POWYŻSZYCH ELEMENTÓW NIE MOŻNA TRAKTOWAĆ JAKO REKOLEKCJI KERYGMATYCZNYCH !!!
Po rekolekcjach…
Spotkanie podsumowujące.
Na spotkaniu podsumowującym po rekolekcjach warto zwrócić uwagę na dwie sprawy:
a) Jak oceniam własną posługę na rekolekcjach?
b) Ogólne wnioski, uwagi, pomysły, co można zmienić by było lepiej?
<><
Życzymy wszystkim ekipom ewangelicznego zapału w radosnym głoszeniu Dobrej Nowiny
„Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii !” (1 Kor 9,16b)
oprac. ks. Rafał Winnicki na podst. „Wytycznych dotyczących rekolekcji kerygmatycznych w parafiach Diecezji Płockiej” zawartych w dokumentach XLIII Synodu Diecezji Płockiej.
"Czasy współczesne domagają się od nas wszystkich – uczniów Chrystusa – wiarygodności i jednoznacznego świadectwa chrześcijańskiego życia. Gdy obserwujemy wzrost brutalizacji życia, gdy ludzie bezbożni ogłaszają postulaty legalizacji aborcji i eutanazji, promują ideologię LGBT, miotają bluźnierstwa przeciw Bogu, drwią z ważnych dla nas wartości – nie możemy milczeć! Nie możemy udawać, że to nas nie dotyczy!"
Kardynał Robert Sarah, to jeden z moich ulubionych hierarchów Kości...
zobacz więcej
Adwent ma jeden cel i prorok Izajasz otwiera tylko jedno okno, okno...
zobacz więcej
zobacz więcej